Oddech – czyli fundament

Przychodzimy na świat i oddychamy. Dlaczego należy się zastanowić nad tą czynnością, pracować nad gospodarowaniem odpowiednią ilością powietrza?  Na temat roli oddechu od lat wypowiadają się praktycy medytacji, mistrzowie chińscy, nauczyciele sztuk walk…

Oddychanie powiązane jest z reakcjami ciała, psychiką, emocjami, zaopatruje organizm w tlen i wpływa na jakość głosu. Zrelaksowany, spokojny, zadowolony człowiek oddycha wolno, swobodnie, ma pogłębiony oddech. Kiedy ktoś jest zdenerwowany, jego oddech przyśpiesza, staje się płytszy, gardło może się zaciskać, a powietrza jest za mało lub za dużo. Występują także inne reakcje organizmu, np. suchość w ustach, drżenie mięśni, zaciskanie żuchwy, ściąganie brwi, unoszenie barków, spinanie brzucha. Te reakcje niekorzystnie wpływają na głos. Stosowanie technik oddechowych obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Uważny obserwator m.in. po oddechu odkryje, jak się czujesz w określonej sytuacji. Na początek stań przed lustrem i poobserwuj siebie, jak oddychasz. Pamiętaj, aby podczas wdechu nie unosić klatki piersiowej i ramion. Prawidłowe oddychanie (przy mówieniu) powinno być dolnożebrowo – przeponowe.

Kilka rad i przykładów, jak ćwiczyć.

Pamiętaj, aby nie przepełniać się powietrzem.

Połóż się na plecach, rozluźnij i obserwuj, jak oddychasz. Na brzuchu połóż książkę lub rękę i zwróć uwagę, czy podczas wdechu unosi się lekko brzuch i czy podczas wydechu zapada się razem z ręką, czy książką.

W pozycji stojącej weź głębszy oddech nosem, by dolne żebra rozszerzyły się, a powłoka brzuszna lekko uwypukliła. Jeżeli nie jesteś pewny/a, czy oddychasz dobrze – obejmij dłońmi dolne żebra klatki piersiowej. Możesz także jedną ręką objąć żebra, a drugą ścianę brzucha (okolicę pępka). Pracuj dolną partią brzucha i utrzymuj punkt oparcia w okolicy pępka.

Zrób wdech i mocno artykułując pracuj mięśniami brzucha, wypychaj i pobieraj rytmicznie małe porcje powietrza. Wymawiaj szeptem: pych, pych, pych…

Wdech nosem i ustami, zatrzymaj powietrze na 1 sekundę z lekko uchylonymi ustami, a potem wybuchowo wypchnij powietrze. Spróbuj jak najdłużej pozostawić żebra w pozycji otwartej.

Wdech – wydychając mów jak najdłużej głoskę „s”.

Wdech – zatrzymaj powietrze na 2 sekundy, powiedz głośno 1,2,3,4, zatrzymaj powietrze na 2 sekundy, powiedz głośno 1,2,3,4, zrób wydech.

Ćwiczenia wydłużania wydechu:

W pozycji siedzącej licz wrony na jednym wydechu: jedna wrona bez ogona, druga wrona bez ogona itd.

Na jednej fali wydechowej powiedz wiersz Jana Brzechwy Szpak w tempie szybkim, wyraziście:

„Na grabie siedzi szpak

I po polsku mówi tak:

– Stoi w lesie stary grab,

Pod tym grabem leży drab,

Leży drab, a kilka os,

Gryzie graba prosto w nos.

Rozgniewany wstaje grab,

Patrzy wkoło – widzi – grab

A na grabie siedzi szpak

I po polsku mówi tak

– Stoi w lesie stary grab…”

Poszukaj bajki o koguciku i kurce, a także o gruszce. Wypowiadaj je szybko, wyraziście. Wybierz fragment, który każdego dnia przez tydzień będziesz czytać. Po tygodniu ćwiczenia części, można dodawać kolejne wydłużające się frazy. Pamiętaj, aby wypowiedź była na jednym wydechu. Wdech robimy w zaznaczonych miejscach. Aby dowiedzieć się więcej lub rozwiać wątpliwości, zapraszam do zadawania pytań lub na mojego bloga, gdzie znajduje się bibliografia.

Życzę powodzenia 🙂

Autor: LogopedaMedialny

About the author /


2 komentarze

  1. Madellaine

    A jak na głos wpływa suchość w ustach, drżenie mięśni, unoszenie barków? Pytam, bo takie objawy zaobserwowałam… ?

    • Wioletta Bieniek

      Unoszenie barków prowokuje oddech torem górnym, usztywnia mięśnie szyi i w ten sposób zaburza swobodną pracę krtani. Nie napisałaś, na temat których mięśni mam się wypowiadać. Jeśli problem dotyczy np. brzucha, to uniemożliwia to oddech torem dolnym. Suchość w ustach na pewno nie pozwala Ci swobodnie mówić.

Dodaj komentarz